Saopštenja za javnost

Ikonica

#споделидобрина – Добро. А зошто споделуваме?

Има неколку постови тука на блогов кои ми се врежани длабоко и кои секогаш со милина во душата ги споделувам или референцирам кон нив кога сакам да влезам во некој муабет. Еден од нив e и: Што е поважно: моменталното искуство или неговото споделување?

Често си го препрочитувам, иако е краток… ме тера да размислувам што и зошто сум споделувал изминатиот период. Технологијава не направи зависници од зададен контекст… Имате друштво, пријатели со кои периодов одлично се согласувате… си ги имате муабетите, си ги сфаќате шегите… и сакате буквално секоја радост, секое разочарување да го споделите прво со нив.  Нормативот налага да ја преџвакате информацијата заедно сo нив… колективно.

Неодамна направивме истражување со Рејтинг кое погледна малку под површината на просечниот Македонец на Facebook. Едно од прашањата таму се однесуваше токму на споделувањето. Еве ги одговорите…

Иако ова прашање не одговара детално за суштината на пораките кои ги пренесуваме со нашето споделување, сепак50% забава може да е доволен индикатор за мотивите и намерите.

Колку сме себични кога споделуваме? За кого споделуваме? За себе или за другите? Кој треба да се чувствува добро по споделувањето? Споделувачот или публиката? Многу прашања…

#споделидобрина

Ovde se može pročitati ceo tekst  http://komunikacii.net/12/19/spodeli-dobrina/ 

Advertisements

Filed under: Saopštenja, , ,

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Google+ photo

Komentarišet koristeći svoj Google+ nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

w

Povezivanje sa %s

%d bloggers like this: